همه آنچه باید درمورد انتخاب موکت محل کار بدانید

در انتخاب موکت برای محل کسب‌و‌کار، باید عوامل متعددی درنظر گرفته شود. موکت کردن مکان تجاری نه‌فقط به‌دلایل زیبایی‌شناختی صورت می‌گیرد، بلکه اهداف مختلفی را نیز وابسته به ماهیت کسب‌و‌کار و همچنین حجم رفت‌و‌آمد روزانه پوشش می‌دهد. در زمان انتخاب موکت برای محل کار چهار نوع ویژگی اولیه وجود دارد که باید در نظر بگیرید: طرح، رنگ، طول و راحتی. این چهار عنصر بیشتر از آنکه به دکوراسیون شما مربوط باشند، به هدف کسب‌و‌کارتان بستکی دارند.

پرسش‌هایی که قبل از انتخاب موکت باید از خود بپرسید

قبل از آنکه بیرون بروید و اولین موکت جذابی را که در یک فروشگاه دیدید بخرید، لازم است از خود چند سؤال ابتدایی را بپرسید. این پرسش‌ها به شما کمک خواهند کرد نوع موکتی را که برای فضای مخصوصتان لازم دارید ارزیابی کنید.

  • آیا این موکت مناسب این فضا هست؟

باید تشخیص دهید آیا طراحی یا نوع خاصی از موکت برای فضای شما مناسب است یا خیر. این پرسش کمک می‌کند به‌دنبال بافت، رنگ، و گزینه‌های طراحی مخصوص‌به‌خود باشید.

  • آیا این موکت بادوام است؟

با درنظر گرفتن حجم رفت‌و‌آمدی که هر روز روی موکت انجام می‌شود، بادوام بودن موکت باید از ملاحظات اولیه شما باشد.

  • آیا نگهداری از این موکت آسان است؟

نگهداری می‌تواند موضوعی مهم برای انواع بسیاری از موکت‌ها باشد. مسلماً نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف نگهداری و تمیزکاری موکت بکنید.

  • آیا قیمت موکت در چهارچوب بودجه‌ای است که درنظر داشتید؟

این پرسش به‌ویژه برای مکان‌های وسیعی اهمیت دارد که ضروری است با موکت پوشانده شوند. باید مطمئن شوید که در محدوده بودجه خود هزینه می‌کنید. برای خرید موکت لازم نیست خودتان را آتش بزنید.

  • آیا طراحی این موکت جذاب است؟

درنهایت، با این سؤال آخر مطمئن می‌شوید که موکتی جذاب انتخاب کرده‌اید که به درد اهداف زیبایی‌شناختی محل کسب‌و‌کار شما هم می‌خورد. حالا که هزینه می‌کنید پس زیباترین را بخرید. با این کار بیشترین سود را از سرمایه‌گذاری خود خواهید برد.

موکت‌هایی برای فضاهایی با رفت‌و‌آمد بسیار زیاد

رفت‌و‌آمد زیاد می‌تواند موجب بروز آلودگی فاحش موکت و ساییدگی و پارگی آن شود. بنابراین، رنگ‌های تیره‌تر معمولاً برای این فضاها توصیه می‌شوند. رنگ‌هایی مانند خاکستری آبی ملوانی، قرمز بورگاندی، قهوه‌ای تیره‌تر از طیف‌های زغالی گزینه‌هایی عالی هستند. موکت‌هایی با طرح‌های تیره‌رنگ برای مخفی کردن خاک و لکه، بدون اینکه کل کف ظاهری ناخوشایند داشته باشد، کارایی دارند.

همچنین، موکت‌هایی با کیفیت بالا انتخاب کنید که به‌سادگی ساییده و پاره نمی‌شوند. موکت‌های ماندگار می‌توانند بدون اینکه کهنه به‌نظر برسند در برابر تمیزکاری متداول مقاومت کنند. درحالی‌که ممکن است در ابتدا خریدن موکت‌های ارزان ایده خوبی به‌نظر برسد، ولی باید به این نکته هم توجه کنید که بعدها مجبور خواهید شد هزینه زیادی را صرف تمیزکاری این موکت‌ها کنید و حتی ممکن است مجبور شوید در فاصله زمانی کوتاهی موکت جدیدی بخرید. بنابراین، به‌جای موکت ارزان‌قیمت، به‌دنبال کیفیت باشید.

توصیه‌هایی لازم در خرید موکت برای برخی از انواع خاص کسب‌و‌کار

کسب‌و‌کارهای متفاوت ممکن است به انواع و طرح‌های مختلفی از موکت نیاز داشته باشند. در ادامه به برخی موارد اشاره می‌کنیم:

هتل‌ها

اولین ملاحظه درهنگام انتخاب موکت برای هتل، ماندگاری آن است. حجم رفت‌و‌آمدی که هر روز روی موکت صورت می‌گیرد و همچنین مبلغی که برای هزینه پوشش کل کف ساختمان کنار گذاشته‌اید درنظر بگیرید. پشتیبان یا بالشتک موکت بسیار مهم هستند، به‌این‌سبب‌که باید روزانه انرژی زیادی از رفت‌و‌آمد را جذب کنند.

ازآنجاکه هدف بسیاری از هتل‌ها فراهم آوردن فضایی خانه‌طوری است، موکت‌ها باید حس گرما و تمدد اعصاب را انتقال دهند. رنگ‌های قهوه‌ای، سبز و آبی بیشترین جو آرامش را می‌سازند. از رنگ‌های جیغ به‌طور معمول اجتناب می‌شود و باید در سطح حداقلی به‌کار روند، مگراینکه مفهوم و مضمون هتل این امر را بطلبد یا اینکه شما در لاس‌وگاس باشید. رنگ طلایی هم اغلب برای تداعی اغراق، بزرگی و تجمل به‌کار می‌رود. برخی از هتل‌ها تا آنجا پیش می‌روند که روی موکت‌ها، شماره اتاق‌ها و جهت راهروها را برای راهنمایی مهمانان هتل چاپ می‌کنند.

موکت‌هایی برای اتاق‌های بازی و مراکز خانوادگی

اتاق‌های بازی و مراکز خانوادگی باید بتوانند حس تفریح و هیجان را منتقل کنند، بنابراین، موکت‌های این اماکن به‌طور معمول از رنگ‌های روشن و هیجان‌آور انتخاب می‌شود. به‌ویژه این موکت‌ها باید برای کودکان که اولویت اول در اهداف اقتصادی این مراکز هستند جذاب باشند. باید ترکیبی از رنگ‌های روشن و طرح‌هایی که با خاک و لکه را می‌پوشانند و درعین‌حال سرزندگی فضا را حفظ می‌کنند انتخاب کنید.

برخی از اماکن بازی از طراحی‌هایی استفاده می‌کنند که انگاره‌های بازی را شبیه‌سازی می‌کنند، برخی دیگر از مراکز موکت خاص خود را با مضمون‌هایی از بازی‌ها و شخصیت‌های آن چاپ می‌کنند.

موکت‌هایی برای سالن‌های بولینگ

رنگ‌های نئونی یا شبرنگ برای سال‌های بولینگ متداول هستند چون برخلاف تاریکی و نورهای تار حاکم بر فضا، ظاهری سرگرم‌کننده برای بازی ایجاد می‌کنند. نمایش هیجان‌آور و سرزنده چراغ‌های نئون موجب می‌شود سالن‌های بولینگ بسیار نشاط‌آور به‌نظر برسند و روح بازی را زنده کنند. ترکیبی از رنگ‌های شبرنگ را انتخاب کنید که به‌سادگی گردو‌خاک و لکه را باتوجه‌به رفت‌و‌آمد و فشاری که بر موکت می‌آید نشان نمی‌دهند.

برای رسیدن به نتیجه‌ای بیشتر شخصی‌سازی شده، می‌توانید اسم کسب‌و‌کار خود را در سراسر رنگ‌های سرزنده شبرنگ چاپ کنید.

موکت‌هایی برای نواحی اسکیت‌بازی

این روزها اضافه کردن فلورسنت به موکت، طراحی همه‌پسندی است. موکت‌هایی با رنگ‌های مفرح و زنده انتخاب کنید که حال‌‌و‌هوای سرگرم‌کننده را تقویت می‌کنند. همچنین طراحی‌هایی در موکت‌ها وجود دارد که حرکت‌ افراد را همزمان با اسکیت‌بازی آن‌ها نشان می‌دهند و هیجان بازی را بالا می‌برند.

دراینجا عنصر مهم ماندگاری و لایه‌گذاری موکت است. موکت باید بتواند پاسخگوی حجم اسکیت‌بازی و فشار روی آن باشد و درعین‌حال در کوتاه‌مدت نباید پارگی و ساییدگی در آن ظاهر شود.

موکت‌هایی برای خانه‌های نمایش فیلم و سینماهای تابستانی

خانه‌های نمایش فیلم و سینماها از موکت به‌علت کاربردی بودن آن استفاده می‌کنند. موکت‌ها به‌شیوه مرسوم از دیوار تا دیوار نصب می‌شوند تا احتمال سُر خوردن و افتادن‌های خطرناک را کاهش دهند. همچنین، موکت‌ها به تأسیسات صدا هم کمک می‌کنند و راحتی گرمایشی را بهبود می‌بخشند. موکت‌ها تماشای فیلم را ایمن و لذت‌بخش‌تر می‌کنند. موکت‌هایی با طراحی و رنگ‌های سراسر تیره انتخاب کنید تا در هنگام تماشای فیلم فضا تاریک باشد. طیف‌های خاکستری، آبی سورمه‌ای، سیاه و دیگر طیف‌های تیره مناسب هستند.

موکت‌هایی برای رستوران‌ها

استفاده از موکت در رستوران‌ها حس خانه را برای خانواده‌ها تداعی می‌کند. فضایی خودمانی و راحت به حضار آرامش‌ می‌بخشد. زمانی‌که برای رستوران موکت انتخاب می‌کنید، از تطابق دیوارها و پرده‌ها با موکت مطمئن شوید تا ظاهری یکدست و تمیز جلوه‌گر شود.

اگرچه آبی رنگ محبوبی است، اما صاحبان رستوران‌ها به‌شدت استفاده از آن را نهی می‌کنند چون اشتها را کاهش می‌دهد. رنگ‌های قوی مانند قرمز و نارنجی اشتها را باز می‌کند و همزمان انرژی و هیجان می‌آفریند.

در رأس همه نکته‌هایی که گفته شد، همیشه مهم است موکتی مطابق با کاربرد آن انتخاب کنید. خرید موکت هزینه دارد، پس مطمئن شوید بهترین سود را از این خرید برده‌اید.

ترجمه شده توسط گروه تجهیز آریا

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *