باید و نبایدهای مبلمان و اثاثیه برای هتل: چطور انتخاب کنیم؟

زمان تهیه و خرید اثاثیه ضروری برای اتاق‌های هتل رسیده، اما این وظیفه دشوارتر از آن است که در ابتدا به‌نظر می‌رسید؟ نگران نباشید آشنایی با تجربه مدیران هتلداری گره از کار شما خواهد گشود. با توصیه‌های زیر مبله کردن تمامی اتاق‌ها با چند دستورالعمل کلیدی به‌آسانی انجام می‌شود.

اصول کلی

قبل از هر چیز، همزمان با اینکه باید مطمئن شوید بودجه تأمین اثاثیه هتل به مبله کردن کامل اتاق می‌رسد، باید این نکته را نیز به‌خاطر داشته باشید که در همه هتل‌ها اتاق‌هایی با رده‌بندی‌های متفاوتی وجود دارند. در هر هتل درجه متوسط یا هر هتل بزرگ پنج ستاره، اتاق‌های استاندارد، دولوکس، و اقتصادی وجود دارند. در هتل‌هایی با مساحت وسیع‌تر رده‌بندی اتاق‌ها شامل مواردی بیش از این سه مورد، نظیر اتاق‌هایی با تم اختصاصی نیز می‌شود. وظیفه شما این است که برای هر ‌رده از اتاق‌ها، اثاثیه‌ای متناسب با همان سطح درنظر بگیرید. اگر اثاثیه سوئیت دولوکس را درست مانند اتاق استاندارد یا اتاق اقتصادی هتل انتخاب کنید تعیین سیاست قیمت‌گذاری هتل را به‌شدت دشوار خواهد کرد. فهرست وسایل ضروری اتاق شامل موارد زیر می‌شود:

قبل از عملیاتی شدن طراحی اتاق‌ها، باید سبک طراحی تعریف شود. برای‌این‌منظور، بهترین گزینه کمک گرفتن از طراح‌های حرفه‌ای است. اثاثیه برای بهترین هتل‌ها در درجه اول به‌صورت طرح‌هایی جداگانه سفارش داده می‌شود. ازطرف‌دیگر، به‌خاطر وجود تفاوت‌های اساسی در طرح‌بندی اتاق‌های هتل، سفارش اثاثیه مشابه برای کل اتاق‌ها غیرممکن است.

اثاثیه برای اتا‌ق‌هایی با رده‌بندی‌های متفاوت، با درنظر گرفتن شاخص‌های متعددی متمایز می‌شود. ابتدا این تمایز با تفاوت‌هایی که در طراحی وجود دارد پررنگ می‌شود.

اثاثیه، معیار تعیین راحتی در اتاق است و بخش مهمی از فضای داخلی محسوب می‌شود. این امر شاخصه‌ی اصلی قیمت‌گذاری در کسب‌و‌کار هتلداری می‌باشد. برای مثال، اگر استفاده از اثاثیه نئوپان در رده‌بندی اتاق «استاندارد» موجه باشد، در سوئیت لوکس باید اثاثیه را از محصولاتی انتخاب کرد که از چوب واقعی ساخته شده‌اند. طبق طبقه‌بندی بین‌المللی، هتل پنج ستاره بهتر است حتی برای اتاق‌های استاندارد هم از اثاثیه نئوپان استفاده نکند.

اثاثیه برای هتل، علاوه‌بر ظاهر خوب لازم است استحکام، دوام و راحتی برای مهمانان به‌همراه داشته باشد.

اتاق نشیمن

در یک سوئیت، در اتاق نشیمن اگر میز، مبل راحتی، و صندلی‌های دسته‌دار وجود دارد، می‌توان عسلی شیشه‌ای کوچکی را هم به مجموعه افزود. اگرچه می‌دانیم مهمانان هتل به‌ندرت ممکن است از عسلی استفاده کنند، اما به‌عنوان جزئی از اثاثیه در آپارتمآن‌های لوکس تهیه این مورد بد نیست. همچنین می‌توان در اتاق نشیمن صندلی‌های دسته‌دار و کاناپه گذاشت. در بیشتر هتل‌ها، کاناپه‌ در لابی هتل یا در اتاق‌های درجه یک چیده می‌شود. به‌طور معمول، قسمت هال در سوئیت‌های درجه متوسط مساحت بزرگی ندارند، بنابراین، برای حفظ فضای بیشتر کاناپه بزرگ در آن‌ها گذاشته نمی‌شود. برای سفارش وسایل بعد از انتخاب طراحی، اندازه‌گیری اتاق و وسایل ضروری است.

 

اتاق ‌خواب

انتخاب اثاثیه اتاق خواب اصلی وظیفه مهم‌تری است. ابتدا لازم است که اثاثیه تا جای ممکن راحت باشند. در درجه دوم، این اثاثیه باید با طراحی مفهومی بقیه اتاق هماهنگی داشته باشد. علاوه‌براین، میزها باید از همان مصالحی باشند که در ساخت تختخواب‌ها استفاده شده است. اتصالات تختخواب نشان دهنده استحکام آن است و اهمیت بالایی دارد. در اتاق‌های تازه ‌عروس و دامادها (که در بسیاری از هتل‌ها وجود دارد) توصیه می‌شود محصولات خواب ویژه‌ای به‌شکل قلب یا تختخواب‌هایی با سراپرده‌های دانتل سفارش داده شود. برای تجملاتی تر بودن فضای داخلی اتاق خوابِ نوعروسان، افزودن کمد آینه، علی‌رغم اینکه در فهرست اثاثیه متداول هتل نبود توصیه می‌شود.

انتخاب منحصر‌به‌فرد برای اتاق‌های بزرگ

در بسیاری از موارد اتاق‌های هتل، شامل چند فضای متداخل است. حتی در هتل‌های پنج ستاره بزرگ، تفاوت آپارتمآن‌ها، در سطح طراحی و راحتی میهمانان است، وگرنه ازنظر فضای کلی و شمار اتاق‌ها با هم تفاوتی ندارند. بنابراین، هنگام مبله کردن اتاق‌های بزرگ باید درک روشنی از ابعاد داشته باشید. در یک آپارتمان هتل با تم موضوعی خاص، اثاثیه با طراحی ویژه‌ای ساخته شده است و مصالح سبک خاصی در آن گنجانده شده‌اند. فضای داخلی اتاق‌های بزرگ عمدتاً شامل این موارد است:

  • کاناپه؛
  • صندلی، زیرپایی؛
  • تختخواب؛
  • کمد کشویی، پاتختی؛
  • میز (یا میز تحریر).

همچنین، وسایلی وجود دارند که باعث تجملات بیشتر اتاق می‌شوند، اما درعین‌حال اثاثیه ضروری نیستند:

  • آیینه‌ها؛
  • لامپ‌ها، چراغ‌های روشنایی؛
  • گلدآن‌های دکوری؛
  • پنل‌های دیواری.

این محصولات باید مطابق با مفهوم اصلی اتاق یا همان سبکی باشند که طراح داخلی درنظر گرفته و آن را باتوجه‌به طراحی کلی پروژه چیدمان داخلی هتل تأیید کرده است؛ بنابراین، اغلب این کالاها برای اطمینان از حداکثر رضایت از تشابه رنگ‌ها و طراحی، به یک پیمانکار سفارش داده می‌شوند. آخرین نکته مهم درمورد اثاثیه هتل اینکه، با توجه به اصل مصرفی بودن این کالاها، باید به پایداری و دوام آن‌ها دقت کرد.

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *