روش دم کردن قهوه با کِمِکس

روش دم کردن قهوه با کِمِکس:

۱) درجه مناسب برای کمکس: درجه آسیاب مناسب برای این روش؛ درجه متوسط می‌باشد. این همان اندازه ایست که برای قهوه سازهای فیلتری و فرنچ پرس‌ها بکار می‌رود.

جایگذاری فیلتر

۲) جایگذاری فیلتر کمکس: در قسمت قیفی شکل بالای قهوه ساز؛ فیلتر کاغذی قیفی شکل قهوه را قرار دهید. می‌توانید قبل از این مرحله دمای قهوه ساز را با ریختن آب گرم در قهوه ساز متعادل کنید و پس از خالی کردن آب گرم درون ظرف؛ فیلتر را درجایش قرار دهید. همچنین می‌توان در این مرحله روی فیلتر کاغذی نیز آب گرم ریخت؛ تا قهوه طعم یا بوی کاغذ فیلتر را به خود نگیرد.

قهوه ملو قهوه ساز فیلتری

۳) ریختن قهوه آسیاب شده: یک قاشق سوپ‌خوری سر پر قهوه به ازای هر ۱۵۰ میلی‌لیتر آب ( یک کاپ یا یک لیوان کوچک ) در داخل فیلتر ریخته و اگر بنا به ذائقه تان اگر می‌خواهید قهوه قوی و غلیظ‌تری داشته باشید می‌توانید میزان قهوه را بیشتر کنید.

ریختن آب مرحله شکفتن

۴) خیساندن قهوه: آب را جوش آورده و از روی شعله بردارید و کمی صبر کنید تا از نقطه‌جوش پایین‌تر بیاید و به دمایی در حدود ۹۵ – ۹۶ درجه سانتی گراد برسد. سپس مقدار کمی آب روی تمام سطح قهوه به‌آرامی ریخته تا قهوه خیس بخورد؛ در این مرحله سطح قهوه به‌صورت محدب بالا می‌آید, در این مرحله ۳۰ ثانیه صبر کنید تا قهوه خیس‌خورده و تمامی عناصر قهوه؛ عطر؛ طعم و… آزاد شود. اصطلاحاً به این مرحله گل دادن ( blooming ) میگویند.

ریختن کامل آب

۵) پس از ۳۰ ثانیه‌ی مرحله شکفتن، مابقی حجم آب را به‌آرامی و به‌صورت دایره وار از مرکز قیف به اطراف روی تمامی سطح قهوه بریزید.

۶) صبر کنید تا آب بالای ظرف به پایین منتقل شود و قهوه دم بکشد. این مرحله بسته به حجم آب از ۲ تا ۴ دقیقه طول می‌کشد.

برداشتن فیلتر

۷) برداشتن فیلتر: هنگامی‌که آب کاملاً به پایین ظرف منتقل شد؛ فیلتر را به همراه تفاله قهوه برداشته و دور بریزید.

سرو قهوه

۸) سرو قهوه: قهوه دم کشیده تازه درون کمکس را در لیوان ریخته و از نوشیدن آن لذت ببرید.

۹) برای گرم نگه‌داشتن قهوه در این روش می‌توان کمکس همراه با قهوه را روی شعله کم و یا اجاق‌گاز شیشه‌ای با حرارت کم قرارداد.

تمیز کردن کمکس

۱۰) تمیز کردن کمکس: پس از سرو برای شستشو؛ دستگیره چوبی را جدا کرده و کمکس را با آب و مایع شستشو به‌خوبی شستشو دهید و یا در ماشین ظرف‌شویی درجایی امن قرار داده تا شسته شود. در هنگام شستشو با دست برای جلوگیری از شکستن؛ دقت کنید کمکس را از قسمت کمر آن گرفته و بشویید.

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *