سه قانون برای نورپردازی اتاق هتل

نورپردازی اتاق مهمانان هتل، در سال‌های اخیر با‌توجه‌به فناوری‌های پیشرفته و ال‌ای‌دی‌ها، بسیار تغییر کرده و بیش از گذشته به طراحان و هتلداران حاشیه مانوری برای خلاقیت و نوآوری در جهت ایجاد تجربه اقامتی منحصربه‌فرد و شخصی برای مهمانان داده است.

باوجوداین، هنوز برخی هتل‌ها کماکان در حال‌و‌هوای گذشته سیر می‌کنند و تجربه اقامت مهمانان در هتل آن‌ها چندان تعریفی ندارد. در نوشتار حاضر، سه قانون برای نورپردازی اتاق مهمان را معرفی می‌کنیم که خوب است در نوسازی یا بازسازی هتل در ذهن داشته باشید تا همزمان وجهه ظاهری هتل و رضایت مشتریان خود را ارتقاء دهید.

۱. چراغ‌های کنار تخت‌خواب نباید کورکننده باشند

خود را جای مهمان بگذارید: قبل از روشنایی هوا از خواب بیدار شده‌اید. چشمانتان به تاریکی عادت دارد. دستتان را به کلید چراغ کنار تخت‌خواب می‌رسانید و روشنش می‌کنید. ناگهان با نور خیره‌کننده چراغی که نمی‌توانید تنظیمش کنید، درست به چشمتان می‌زند و باعث می‌شود از درد پلک بزنید کور می‌شوید. حتی بدتر از این، نور همسر و فرزندان شما را بیدار می‌کند و حالا روز همه با آغازی نومیدکننده شروع شده است.

بسیاری از هتل‌های نوساز یا بازسازی شده این مشکل را با قرار دادن چراغ‌های قابل تنظیم یا عمداً کم‌نور در کنار تخت‌خواب رفع کرده‌اند. این گزینه‌های نورپردازی نور کافی را برای مطالعه یا رفتن به سرویس بهداشتی برای مهمانان فراهم می‌کند، ولی آن اندازه درخشش ندارد که برایشان آزاردهنده باشد یا نورش همه افراد حاضر در اتاق را بیدار کند. به‌خاطر بسپرید مهمانان اگر بخواهند نور بیشتری داشته باشند، همیشه می‌توانند چراغ‌های بیشتری را روشن کنند، اما اگر فقط نور اندکی لازم داشته باشند چه؟ شما باید این مورد را به‌عنوان ذائقه‌ای در مشتری‌ها بپذیرید و گزینه‌ای بدانید که تأمینش بر عهده شماست.

۲. کاری کنید خاموش کردن چراغ‌ها راحت باشد

داشتن گزینه‌های زیاد برای نورپردازی همیشه ایده‌ای خوب است. مهمانان مایلند حق انتخاب داشته باشند و خودشان بتوانند تعیین کنند کدام قسمت اتاق روشن باشد و چقدر روشنایی داشته باشد تا اقامت بهتری را تجربه کنند. ازطرف‌دیگر، لازم است وقت خواب یا هنگامی‌که مهمانان اتاق را ترک می‌کنند روش‌های آسانی برای خاموش کردن همه چراغ‌ها وجود داشته باشد. هیچ‌کس دوست ندارد ۱۰ دقیقه در سرتاسر اتاق راه برود و یکی‌یکی کلیدهای برق را امتحان کند تا بالاخره موفق شود چراغ‌ها را خاموش کند یا حتی بدتر از آن، مجبور شود به‌خاطر پیچیدگی کلیدهای برق، با چراغ روشن بخوابد. وجود کلیدی مرکزی یا دو کلید مرکزی مشکل را رفع می‌کند. روش ایده‌آل این است که یک کلید کلی در راهروی درب خروج باشد و یک کلید کلی دیگر در نزدیکی تخت‌خواب تا به‌سادگی همه چراغ‌ها درصورت نیاز خاموش شود.

۳. چراغ‌های سرویس بهداشتی نباید سوسوی استارت بزنند

ال‌ای‌دی‌هایی با قیمت مناسب و تنوع بالا به بازار آمده‌اند که چراغ‌های فلورسنت قدیمی یا همان مهتابی‌ها را منسوخ کرده‌اند. هر هتلی در برنامه‌های بازسازی خودش باید ارتقای چراغ‌های دستشویی را در اولویت قرار دهد. نباید با فشار کلید برق مهمانان هتل منتظر چندبار سوسو زدن مهتابی باشند. همین موضوع ساده، تجربه بی‌نقص اقامت در هتل شما را خدشه‌دار می‌کند.

مهتابی‌ها نه‌فقط سوسو می‌زنند، بلکه نوری هم که ایجاد می‌کنند تعریفی ندارد. مهمانانی که آرایش دارند، مایلند زیر نوری ملایم‌تر و لطیف‌تر از نور مهتابی که باعث می‌شود ظاهر آنها به‌گونه‌ای به‌نظر برسد که گویا چند شب است نخوابیده‌اند قرار بگیرند.

گزینه بهتر این است که نور سرویس بهداشتی هم به اندازه نور اتاق تنوع داشته باشد. در هتل‌های متوسط، نور پشت آینه از حباب‌های لاکچری تا استاندارد کار گذاشته می‌شود و سخت نیست کلیدی هم برای چراغ بالای دوش قرار دهید. این گزینه‌ها به مهمانان اجازه می‌دهد تعیین کنند مایلند فضا چقدر روشن باشد تا اگر از اتاق نیمه‌تاریک وارد دستشویی می‌شوند با نور آنجا کور نشوند.

مهم‌ترین قانونی که باید به‌خاطر داشته باشید این است که مهمانان مایلند کنترل نورپردازی در دست آنها باشد. می‌خواهند تصمیم بگیرند چقدر فضایی که در آن حضور دارند روشن باشد و کدام بخش از اتاق و سرویس بهداشتی روشن‌تر یا کم‌نورتر باشد. این قدرت کنترل را به آن‌ها بدهید و آن‌ها را با تجربه خوشایندتری از اقامت در هتل‌تان راهی خانه کنید.

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *